MaHoLa
Manor House Ladce

 

Prečo MaHoLa?

Nevšedný názov projektu MaHoLa je akronymom anglickej verzie názvu kaštieľa v Ladcoch (Manor house Ladce). Anglický jazyk bol použitý v projektovej žiadosti, ktorou sme sa uchádzali o podporu v rámci výzvy Grantov EHP a Nórska CLT01 z júla 2019 (LINK) a v ktorej sme boli úspešní.

Ciel' projektu

Cieľom projektu je predovšetkým pamiatková obnova západného krídla kaštieľa v Ladcoch, pochádzajúceho z 1. pol 18. storočia. Táto časť kaštieľa disponuje významnými pamiatkovými hodnotami, reprezentovanými dvomi nárožnými vežičkami s barokovými cibuľovitými strechami. Po skončení projektu bude západná časť kaštieľa využívaná ako regionálne kultúrne centrum s presahom do poskytovania služieb a expozičné priestory. Autentické, viac ako 250-ročné miestnosti budú poskytovať budúcim návštevníkom benefity aj ako krátkodobá umelecká rezidencia či miesto vhodné na digitálny detox.

 

V rámci investičných aktivít projektu MaHoLa bude obnovená strecha západnej časti kaštieľa i cibuľovité strechy nárožných vežičiek, prirodzene, s dôrazom na remeselné detaily, dokazujúce šikovnosť starých majstrov. Pamiatkovo budú obnovené interiéry, ktorým bude vdýchnutý nový život v podobe kultúrneho centra kombinovaného s predajňou lokálnych produktov, ako aj miestností, určených na prezentáciu historických predmetov, dokumentujúcich a prezentujúcich vývoj kaštieľa a život v ňom. V týchto miestnostiach budú okrem tvorivých dielní pre rôzne cieľové skupiny organizované výstavy miestnych umelcov, ako aj odborné podujatia, prednášky a diskusie.

Súčasťou projektu budú aj edukatívne aktivity, zamerané ako na históriu kaštieľa v Ladcoch, tak na budovanie vzťahu občanov k svojmu kultúrnemu dedičstvu. V rámci odborných podujatí sa budeme venovať aj otázkam národnostných menšín, ktoré v obci a jej okolí v minulosti žili. V miestnych dejinách 20. storočia vidíme potenciál vo formovaní mladej generácie, ktorú považujeme za nositeľku odkazu tolerancie voči všetkým mierumilovným spoluobčanom bez ohľadu na ich pôvod, jazyk či vierovyznanie.

Prijímateľ grantu a partneri

Prijímateľom grantu EHP je Silvia Da Col Heisar s.r.o., ktorá je vlastníkom kaštieľa. Partnermi projektu sú obec Ladce (www.ladce.sk) a Odborné učilište internátne v Ladcoch (www.ouiladce.sk). 
Partnerom projektu z donorského štátu je Vysoká škola pre zelený rozvoj v Bryne (Nórsko) (Høgskulen for grøn utvikling, www.hgut.no).
Všetkým partnerom patrí naša vďaka. Bez nich by sme neboli schopní pripraviť projekt v takej kvalite, aby uspel v konkurencii takmer 70 projektov z celého Slovenska.

Zaujal vás projekt a chcete sa dozvedieť viac?

Vaše otázky radi zodpovieme na / oficialny mailovy kontakt - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. /. Budeme radi, ak nám pošlete Váš e-mailový kontakt, aby sme Vás vedeli zaradiť do nášho kontaktlistu, prostredníctvom budeme informovať o novinkách v realizácii projektu MaHoLa.