Západné krídlo kaštieľa v Ladcoch opäť ožíva, tentokrát sem zavítalo umenie a to hneď dve výstavy súčastne.
Významný súčasný maliar Robert Hromec nám predstavil prierez svojej tvorby s názvom Ruky Svetla - Mani Di Luce. ,,Ruky nás sprevádzajú od prvých minút života až po posledný výdych,, ... povedal maliar básnicky pri otvorení výstavy. Robert Hromec študoval a pôsobil v Spojených štátoch, na medzinárodnej pôde mal veľa úspešných samostatných výstav. V súčasnosti svoje umenie vytvára v Taliansku aj na Slovensku. Je nám veľkou cťou, že zavítal do nášho kaštieľa a tým pritiahol veľa obdivovateľov jeho významných diel.
Súčasne s vernisážou obrazov bola aj vernisáž s výstavou šperkov Danky Haviarovej, ktorá sa už zapísala do histórie kaštieľa, pretože sa podieľala ako architekt na vdýchnutí života do týchto starých múrov. Lesk šperkov sem rozhodne patrí. Hra perál, drahých kameňov, ligotavého skla nám tiež pripomínajú eleganciu a nonšalantnosť zašlých čias tohto magického miesta.
Zaujímavosťou týchto dvoch autorov, Róberta Hromca a Danky Haviarovej je, že obaja spoločne navštevovali v detských rokoch Ľudovú školu umenia v Žiline.
Výstavy sa zúčastnilo mnoho známych osobností, ktorí ocenili snahu zachrániť tuto národnú pamiatku, ako bol župan Jaroslav Baška, starosta obce Dominik Koštialik a iní.
Ďakujeme všetkým za účasť a tiež obom autorom, že nám pomohli prostredníctvom umenia vrátiť do kaštieľa život a naplniť ho radostnými rozhovormi ľudí s dobrým srdcom, ktorí sa budú radi vracať na toto miesto. Radi by sme vytvorili centrum umenia pre tento region s výstavami, seminármi a kurzami.
Tešíme sa na Vás!

Foto: Čačko Peter - IMPULZ.press
Video: IMPULZ.press
Foto: Havranka

LINK